۱۳۹۴ خرداد ۲۶, سه‌شنبه

بازی با ترکمنستان و فرصتهایی که در چهار سال گذشته از بین رفت !

تیم ملی فوتبال ایران  در اولین گام مسابقات انتخابی جام جهانی 2018  و جام ملتهای اسیا 2019 - امارات - مهمان ترکمنستان بود و در نمایشی ضعیف و پر انتقاد به تساوی 1-1 با تیم درجه سه اسیایی رسید!در گروه ایران سوای ترکمنستان  تیم های هند و گوام و عمان حضور دارند که تا اینجا کار گوام با دو پیروزی بر ترکمنستان و هند در صدر گروه قرار دارد و عمان با یک بازی و یک پیروزی و سه امتیاز در رده دوم و ایران  با یک امتیاز در رده سوم .
نمی دانیم گوام را یک پدیده در فوتبال اسیا بنامیم یا انکه اوضاع و احوال  فوتبال ما و قاره عقب افتاده اسیا آنقدر قمر در عقرب  است که حالا یک تیمی که تا دیروز خیلی از ایرانیها نمی دانستند در کجای نقشه دنیا قرار دارد ، باید بالای سر ما بایستد!

ترکیب کی روش برای دیدار با ترکمنستان باز هم  بر بازیکنان اشنا و با تجربه تکیه داشت که در این میان حضور پژمان منتظری ، خسرو حیدری ، اندارنیک تیموریان و مسعود شجاعی  با سن و سالی بالای سی سال  یاد اور آن بود که سرمربی تیم ملی فوتبال ما  هنوز هم به بازیکنانی  اعتقاد دارد که هرگز نمی توانند  نه در جام جهانی اینده و نه جام ملتهای 2019 - امارات - قابل اطمینان برای بازی باشند.
 ( به این اسامی اگر جلال حسینی 34 ساله  ، امیر صادقی 33 ساله ، بیک زاده 32 ساله   و همچنین اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد که برای جام جهانی 2018 بالای سی سال هستند را اضافه کنیم ، می بینیم که اصلا در طول چهار سال گذشته هیچ سازنندگی وجود نداشته است .)

بازیکنانی که همین حالا بوی بازنشستگی می دهند و بسیاری از توانایی های چند سال گذشته با بالا رفتن سن از کف داده اند و معلوم نیست که کی روش بر اساس کدام منطق کماکان به انان دل بسته است !؟
 این مهم در حالی است که پشتیبانان دو اتیشه  و لابد  مستقل و بدون هیچگونه وابستگی از این نوع و ان نوع  ، شیپور ها را به صدا در اورده اند که تیم ملی با هوشیاری و بیداری بی نظیر کارلوس کی روش   به جوانی  رو آورده و میانگین سن  پایین  امده است !
پیرامون بازیکنان سن و سال دار بحث بسیاری اساسی برای مسابقات جهانی و اسیایی سه- چهار  ساله آینده وجود دارد و در باره چند بازیکن تازه وارد به تیم ملی نیز باید بگویم که سوای یکی دو چهره قابل توجه  ، سایرین را نه امروز در قواره ملی پوشان بزرگ می بینیم و نه نشانه هایی برای امید به فردای بهتر!

یادمان نرود که در طول تاریخ فوتبال ایران کمتر مربی همچون کی روش این فرصت و موقعیت را داشته تا چهار - پنج سال تیم ملی  رهبری  کند و عجیب انکه این مربی از این زمان  طولانی و کم نظیر نتوانسته کمترین پشتوانه را برای فوتبال ملی ایران به وجود اورد و بسازد!

ایران برابر ترکمنستان سوای آن گل زود هنگام که روی حرکت انفردای و پا به توپ سردار ازمون در تور میزبان کاشته شد  ، در طول بازی با بی برنامگی و سردرگمی در تمام خطوط دست به گریبان بود و بارها و بارها در نواختن ضربه های اخر و سرنوشت ساز توپ را با اسمان زد تا بدانیم که این تیم هیچ نشانی از تیم برابر  ارژانتین  در جام جهانی 2014 برزیل ندارد.

مصاحبه بعد  بازی کی روش هم  به شکل تلویحی گویای این واقعیت است که اگر بازی شش ساعت دیگر هم ادامه پیدا می کرد، مهاجمان تیم گلزن نبودند!!

گزارش تصویری و کامل این نوشته در برنامه ورزش واندیشه شنبه اینده ساعت 11:00 صبح به وقت لس انجلس و 10:30 شب به وقت تهران

ورزش واندیشه.....کاری از امیر برادران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر